Ben Kimim? - Kanada'da Yeni Yaşam
93
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-93,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-kndysm,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Ben Kimim? & Neden ‘Kanada’da Yeni Yaşam’?

Merhaba! Ben Burcu Akyol. Eğitimciyim. On sekiz yıl önce üniversiteyi bitirdikten sonra başlayan meslek hayatım boyunca İngilizce öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü ve okul müdürlüğü görevlerinde bulundum. Eğitim sektöründe geçen yıllarım boyunca beni kişisel ve mesleki olarak geliştiren çok değerli deneyimler edindim ve yaptığım işi her zaman çok sevdim. Öğrenmenin hiçbir zaman bitmemesi gerektiğine ve hiçbir öğrenme deneyimi için geç olmadığına inanırım.

2016 yazında eşim, oğlum ve ben hayatımızla ilgili çok önemli bir karar aldık, Kanada’da yeni bir yaşam kurma kararı. Ben dört senedir sürdürdüğüm okul müdürlüğü görevimden, sekiz yıldır çalıştığım kurumumdan ayrılacaktım, eşim kurumsal hayatı bırakarak dört yıl önce kurduğu eğitim ve danışmanlık firmasını kapatacaktı. Görmediğimiz ama eşimin kardeşinin orada yaşaması ve okuduğumuz, duyduğumuz güzel şeyler nedeniyle de kendimizi yakın hissettiğimiz bir ülkeye taşınarak, değil yeni bir sayfa açmak, yepyeni bir defter açacaktık hayatımızda. Bu kararımızla ilgili olarak Eylül ayında başlattığımız süreç Ağustos ayında tamamlandı ve 29 Kasım 2017 tarihi için Toronto’ya tek yön biletlerimizi aldık.

Bizi orada nelerin beklediği ile ilgili gerçekten çok heyecanlıyız. Orada yapacaklarımızla ilgili bir yol haritamız var. Pek çok kişinin ilk yönelttiği ‘iş buldunuz mu’ sorusunun cevabı ‘hayır’:) Her şey, yerleştikten sonra attığımız adımlarla gerçekleşmeye başlayacak.

Kandadayeniyasam.com’un iki amacı var. İlki, hayatımızın bu yeni bölümünü kayıt altına almak; ikincisi de yaptığım paylaşımlarla, benzer düşünceleri, planları olan kişilere ışık tutabilmek. Bu tür yaşam değişikliklerinde deneyim paylaşımının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Burada paylaştığım tüm bilgileri kişisel deneyim ve araştırmalarımla ediniyor olacağım. Kanada göçmenliğine ilişkin kendi başvuru sürecimizde çok bilgi edindim ve gerçekten güzel işlediğini düşündüğüm bu sistemi daha iyi öğrenmek için bir sene devam edecek olan bir eğitime başladım.  Her şey planladığım gibi olursa ve oradaki yaşam şu an varlığından haberdar olmadığım kapılar açıp yolumu değiştirmezse, 2018 yılının Aralık ayında göçmenlik konusunda profesyonel tavsiye verebiliyor olacağım. Bunun yanı sıra şimdiye kadar tüm mesleki deneyimimi biriktirmiş olduğum eğitim alanında da çalışmalarıma devam edeceğim.

Burada yazdığım yazılar yoruma açık olacaktır. Paylaşımlarınız için şimdiden içtenlikle teşekkür ederim.

 

Sevgiler,
Burcu