Günlük Yaşantımızdaki En Büyük Değişim - Kanada'da Yeni Yaşam
485
post-template-default,single,single-post,postid-485,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-kndysm,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Günlük Yaşantımızdaki En Büyük Değişim

Zaman gerçekten çok çabuk geçiyor. 6 aydır buradayız. Koskoca bir kış geçirdik Toronto’da. Gelmeden önce, farklı bir iklime kendimizi psikolojik olarak hazırladığımız için hava koşulları bizi mutsuz etmedi. Hatta çoğu zaman ‘abartıldığı kadar değilmiş‘ dedik. Dolayısıyla iklim değişikliği kısmını hallettik diyebilirim.

Burada geçirdiğimiz süre boyunca günlük yaşantımızdaki en büyük değişikliğin ne olduğunu düşündüm. Evde en çok konuşulan şey ne olmuştu? Daha önceki yazılarımda da biraz bahsetmiştim, bizim için en büyük değişiklik insanların birbirlerine davranış biçimleri oldu. Ata geçen gün yine birinin davranışına şaşırdığımda, ‘anne, buraya dün gelmiş gibi davranıyorsun hala‘ dedi.

Evet, hala buraya dün gelmiş gibi şaşırabiliyorum. 🙂

Bir kaç örnek vereceğim, nelere şaşırdığımızı anlatabilmek için. Bunlar yakın zamanda yaşadığımız ve eve gelince birbirimize anlattığımız şeyler. Çok büyük olaylar değil ama hepsi bir araya geldiğinde ruh halimiz üzerinde etkisi çok büyük.

Bir kere burada herkes birbirine kapı tutuyor ve yol veriyor. Geçen gün bir adam, metro istasyonu çıkışında, kapıya 20-30 metre uzakta olmamıza rağmen bekledi, bize kapıyı tuttu. Mahcup oluyor tabii insan, teşekkür üzerine teşekkür ediyorsunuz. Sonra bir baktık adamcağız otobüsü kaçırdı. Yani bizi beklemeseydi otobüsüne yetişebilecekti. Böyle olunca ne oluyor, siz de aynı şeyi yapmaya başlıyorsunuz. Belki verdiğim örnekteki gibi değil ama mutlaka arkanıza bakıp, biri varsa kapı yüzüne kapanmasın diye kapıyı tutmaya başlıyorsunuz. Bulaşıcı bir durum yani:) 

Yine geçen gün metroda durağa yaklaşırken iki adam kapıya doğru birlikte ilerlediler. Birinin acelesi vardı, diğerine çarptı ve adam kafasını tutunma demirine çarptı. Sanırım canı epey acıdı. Çarpan adam ‘çok özür dilerim’ dedi, o da başını tutarak ‘gerçekten hiç önemli değil, hiçbir şey olmadı’ dedi. O an, bu olay İstanbul’da yaşansaydı ne olurdu diye düşündüm. Pek de olumlu sonuçlanmazdı herhalde.

Geçen gün koşuya çıktığımda bir yol çalışmasına denk geldim. Nereden geçeceğimi bilemeyip durakladım. O sırada işçiler işlerini bırakıp, geçebilmem için yol açtılar. Yine aynı gün, evinin önünde bahçesinin çimlerini biçen bir adam, ben geçerken durup çim biçme makinesini kapattı, ben geçtikten sonra tekrar çalıştırdı. Neden? Çünkü makine çok hafif bir toz çıkartıyor.

Bu örneklerden çok fazla var ama yazıya dökünce pek etkili olmuyor, o yüzden uzatmayacağım. Söylemek istediğim, burada insanların birbirlerine davranış biçimlerinden dolayı, her an hakkını savunmaya, tepki vermeye, tartışmaya hazır halimden eser kalmadı. Kendimi daha huzurlu ve daha sakin hissediyorum. Aynı şeyi Ata’da da gözlemliyorum ve en çok buna mutlu oluyorum. O tabii yaşından dolayı daha çabuk özümsedi bu durumu.

Bu konu hakkında yazmayı düşünürken aklıma aşağıdaki video geldi. Biraz abartılı bulabilirsiniz ama bahsettiğim şeyi çok güzel ifade ediyor. Kindness boomerang:) İyi hafta sonları!

2 YORUMLAR
 • Nursunar Sıkıcıoğlu
  Yayınlandı 01:51h, 03 Haziran Cevapla

  Merhaba Burcu hnm ,Sizi sanal ortamdan tanımaktayım.Bizde sizden bir kaç ay önce geldik.Ankara Çayyolun’dan geldik.kendim emk Mat Öğretmenim. Kızım Bilkent -hac ünv denburada Guelph ünv de doktorasını yapıyor. Onun için Guelph de ünv nin kampüsünde oturuyoruz.Buralar bizim ülkemizden çok farklı. Yazınızda ve inst daki paylaşımınızdaki lere katılıyorum. Guelph daha farklı daha sakin.insanlar sadece çalışmaya odaklı.
  İnşallah Birgün Ceren korsal ve sizlerle birlikte görüşmek dileğiyle. Ailenizle birlikte sevgiyle kalınız.

  • Burcu Akyol
   Yayınlandı 18:02h, 03 Haziran Cevapla

   Merhaba Nursunar Hanım,

   Çok teşekkürler. Siz de hoş geldiniz:) Görüşmek dileğiyle.

   Sevgiler,

   Burcu

YORUM YAZIN