Yeni Yıla Hastanede Girmek - Kanada'da Yeni Yaşam
386
post-template-default,single,single-post,postid-386,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-kndysm,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Yeni Yıla Hastanede Girmek

Dün öğleden sonra Cansel’lere geldiğimizde yeni yıla hastanede gireceğimizi bilmiyorduk tabii. Saat 4 gibi bir araya geldik. 10 civarı yemekten sonra bir kutu oyunu oynamaya hazırlanırken bir şangırtı ve Ata’nın sesiyle mutfağa koştuk. Ata’nın su içtiği bardak elinde kırılmış, cam Ata’nın parmağını kesmişti. Kesik epey derindi ve 15-20 dakika boyunca kanamayı durduramadık, hastaneye gitmeye karar verdik. Tam olarak neyin gerekeceğini bilmediğimiz için gerekebileceğini düşündüğümüz ne kadar evrak varsa eve uğrayıp yanımıza aldık. Ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanmak için gereken OHIP (Ontario Health Insurance Plan) kartı, ülkeye giriş yaptıktan üç ay sonra çıktığı için gelmeden özel sağlık sigortası yaptırmıştık. İyi ki de yaptırmışız, neden olduğuna birazdan geleceğim. Şehir merkezinde bulunan SickKids isimli hastaneye gittik. SickKids, Toronto Üniversitesi’ne bağlı bir araştırma hastanesi. 17 yaşına kadar hasta kabul ediyor.

Hastaneye acil bölümünden 11 gibi giriş yaptık. Giriş işlemleri sırasında OHIP kartımızı istediler. Ülkeye yeni geldiğimizi henüz kartımızın çıkmadığını söyledik. Eğer OHIP kartınız varsa hastaneye herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ülkede geçici vizeyle bulunuyorsanız (yani ‘international patient’ olarak) ödenmesi gereken ücret 800 Kanada doları. Biz ‘permanent resident’ olduğumuz için bu rakam 346 Kanada dolarına düştü. Dediğim gibi sağlık kartınız olunca çoğu sağlık hizmeti için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz (OHIP Coverage Summary), ama kart gelene kadar tüm hizmetler ücretli. Bu süre Ontario eyaleti için 3 ay. Bunu bildiğimiz için gelmeden önce, ülkeye girdiğimiz andan itibaren üç ay boyunca geçerli olacak bir sağlık sigortası yaptırmıştık. (Destination Travel) İlk gidişimizde hastaneye ödediğimiz ücretle sigortaya ödediğimiz ücret karşılanmış oldu. Kalan iki ayda doktorluk bir işimiz olmayacağını umuyorum ama hiç belli olmuyor sağlık konuları, beklenmedik durumlar ortaya çıkabiliyor. En basitinden her yer buz, ne kadar dikkatli olsak da bu yeni gelen biri için önemli bir risk faktörü. Neyse şimdi durup dururken kazadan bahsedip çağırmayayım değil mi?:)

Neyse, hastane kalabalık değildi ve hiç beklemeden hemşirenin yanına geçtik. Hemşire yarayı temizledi ve tendona bir zarar gelip gelmediğini kontrol etti. Neyse ki Ata parmağını hareket ettirebiliyordu. Birkaç dakika sonra da doktorun yanına geçtik. Genç bir doktor karşıladı bizi. Ne olduğunu anlayıp muayene ettikten sonra dikiş atılması gerektiğini söyledi. Ata’nın dünyası yıkıldı tabii. Biraz prosedürü anlattı bize. Parmağını uyuşturmak için iğne yapılması gerekiyordu. İlk iğnede parmağı uyuşmadı ve onu takiben maalesef beş iğne daha yaptılar. İlk iğneden sonra devreye daha tecrübeli bir doktor girdi ve maalesef uyuşturma safhası iki saate yakın sürdü. En sıkıntılı kısmı buydu çünkü iğneler canını çok acıttı. Sonunda parmağı uyuştu ve dört dikiş attılar parmağına.

11 gibi girdiğimiz hastaneden 2’de çıktık. Böylelikle yeni yıla da acil serviste girmiş olduk. İlk hastane deneyimimiz, (her ne kadar yaşanan olay, zamanlaması ve parmağı uyuşturma kısımları tatsız olsa da) kötü değildi. Önümüzdeki günlerde bir aile doktoru edineceğiz. Dikişlerin bir hafta sonra alınması gerekiyor. O arada enfeksiyon filan kapmazsa (yani Ata rahat durup parmağıyla uğraşmazsa) bir hafta sonra belki de aile doktoru bulmuş olup dikişleri ona aldırtacağız. Hastaneye ödediğimiz parayı da bir ‘claim form’ doldurup sigorta şirketinden talep edeceğiz. Bu arada Ata’nın dikiş işlemi başlamadan sigorta şirketinin acil hattını arayıp durumu bildirdim. Bildirilmezse geri ödemede kesinti yapılabiliyormuş. SickKids’in iyi bir hastane olduğunu düşündürdü bu tecrübemiz bize. Yalnızca çocuklarla ilgileniyor olmaları da güzel. 17 yaşına kadar Ata’yla ilgili bir durum olduğunda adresimiz belli oldu. Bu arada doktorların çok sempatik olduğunu da eklemem lazım. Cansel ‘doktora ulaşabilirseniz doktorlar çok sempatik’ demişti zaten:) Bu arada Serdar da saatlerce bizi lobide bekledi, ona da buradan teşekkür etmem lazım, enişte olmak zor zanaat:)

İşte böyle… Biz yeni yıla ilk defa hastanede girdik, neyse ki çok sıkıntılı bir durum yok, Ata iyi. Basketbol antrenmanları da 12’sinde başlıyor, o zamana kadar iyileşmiş olacak.

Yeni yılda herkese sağlıklı günler diliyorum.

22 YORUMLAR
 • Bilge
  Yayınlandı 00:18h, 02 Ocak Cevapla

  Çok geçmiş olsun Ata’ya. En kısa sürede iyileşmesini dilerim. Mutlu yıllar

  • Burcu Akyol
   Yayınlandı 05:36h, 02 Ocak Cevapla

   Çok teşekkür ederiz:) Size de mutlu yıllar diliyoruz.

   Çok sevgiler.

 • Zennure Gok
  Yayınlandı 05:58h, 02 Ocak Cevapla

  Çok geçmiş olsun Ata ya mutlu yıllar diliyorum,

  • Burcu Akyol
   Yayınlandı 05:59h, 02 Ocak Cevapla

   Teşekkürler Zennure hocam:) Çok sevgiler.

 • Zeynep
  Yayınlandı 06:51h, 02 Ocak Cevapla

  Geçmiş olsun Burcu hocam. Sağlıklı, mutlu bir yıl diliyorum Akyol ailesine…

  • Burcu Akyol
   Yayınlandı 07:27h, 02 Ocak Cevapla

   Çok teşekkür ederiz Zeynep hocam:) Çok sevgiler.

 • Yenge Hayrünnisa
  Yayınlandı 06:59h, 02 Ocak Cevapla

  Canım ne kotu bir tecrübe olmuş, Ata’ nın acıları en kısa zamanda unutması dileğiyle geri kalan 364 gün “joy” ile dolu olsun.

  • Burcu Akyol
   Yayınlandı 07:27h, 02 Ocak Cevapla

   Yengeciğim çok sağol:) Çok öpüyoruz!

 • Candan
  Yayınlandı 08:04h, 02 Ocak Cevapla

  Çok geçmiş olsun!

 • Asli Saglam
  Yayınlandı 08:15h, 02 Ocak Cevapla

  Cok gecmis olsun Burcu’cum. Yılın geri kalanı harika gecsin!!! 🙂 Sevgiler.

 • Dilara
  Yayınlandı 08:48h, 02 Ocak Cevapla

  Çok geçmiş olsun mutlu yıllar tekrar????

 • Leyla AKSOY
  Yayınlandı 09:25h, 02 Ocak Cevapla

  Çok geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim.
  Güzel anılarla ve bol sürprizlerle mutlu seneler olsun. Sevgiler.

 • İlke Büyükduman
  Yayınlandı 10:15h, 02 Ocak Cevapla

  Hepinize geçmiş olsun Burcu Hocam. Çok dertli bir deneyim olmamış neyse ki… Kanada ve ABD’de çok sıkıntılı hastane deneyimleri de duyuyorum. Her şey yolunda olsun bundan sonrasında. Kanada’daki günlerinizi merak ve ilgiyle takip ediyorum. Kucak dolusu sevgilerimle…

 • mustafa kemal
  Yayınlandı 10:55h, 02 Ocak Cevapla

  canım gecmış olsun yenı yılınız ınsaallah süper gecer sağlıkla hep

 • Tülay Soydan Pekin
  Yayınlandı 11:03h, 02 Ocak Cevapla

  Geçmiş olsun Burcu Hanım. Yazın ayak bileğime çekmece düşünce ben de 4 dikiş attırmak zorunda kalmıştım. Devletteki yoğunluk vs den ziyade yakın diye Acıbadem Hastanesine gittik. Allianz sigorta indirimine rağmen 400 küsur tl fatura kestiler bize.
  Tercihler ne kadar önemli hayatta?
  2018’de sağlık ve mutluluk sizlerle olsun. ??⭐

 • Aysun Güneş
  Yayınlandı 19:37h, 02 Ocak Cevapla

  Sevgili Burcu,
  Öncelikle geçmiş olsun, yakışıklı basketbolcumuz tez vakitte sahalara dönsün. Sizin de yeni hayatınızı keyifle takip ediyoruz. Çok da öğreniyoruz sizden. Bizde bir yerlere gidecek gibiyiz. Kısmet artık 😉
  Sevgiler 😉

 • Leyla
  Yayınlandı 09:31h, 03 Ocak Cevapla

  Burcu hanım çok geçmiş olsun.kırmak istemem ama yazılarınızda eksik olan bişey var merakla başlıyorum okumaya ve içi doldurulmadan yazılmış izlenimine kapılarak bitiriyorum yazıyı.neredeyse bütün yazılarınızı okudum naçizane tavsiyem biraz Daha bilgiyle süsleyin yazılarınızı.örn.sigorta şirketine Türkiye’den kaç para verdiniz ya da sigortaların kapsam aralıkları..orda ne kadar süre sonra size parayı geri verecekleri v.s gibi..
  Bu yazıda tek bilgilendirici ya da yazıyı sıradan bir hastane anısından çıkaran cümleniz 800 dolar istemeleri ile başlayan cümleniz.
  Neyse uzatmayayım.kanadaya önümüzdeki sene yerleşecegımız için sizi takip etmekten keyif alıyoruz yine de.sağlıcakla kalın

  • Burcu Akyol
   Yayınlandı 17:45h, 03 Ocak Cevapla

   Merhaba Leyla Hanım,
   Teşekkür ederim. Biraz düşündüm yorumunuzu. Beklentinize paralel olarak haklısınız. Ama sanırım benim istediğim tam olarak bu olmadığı için ortaya öyle yazılar çıkmıyor. O boşluğu da linkler vererek doldurmayı tercih ediyorum. Çünkü zaten internette her türlü bilgi mevcut, ben de yazının içini bu bilgilerle doldurmaktansa yönlendirme yapmayı tercih ediyorum. Detaylarla ilgili olan kişilerin okuyacaklarını düşünerek. Bu yazıda bilgi anlamında önemli olan hastaneye ödenmesi gereken ücret ve de dediğiniz gibi sigortaya ödenmiş olan ücret ve belki de poliçe detayları. Bu nedenle de şirketin adını ve linkini de verdim ki poliçeleri incelemek isteyenler inceleyebilsinler. Çünkü yapılacak kesintilere ve de poliçeden beklenene paralel olarak birden fazla seçenek var. Hatta direkt yaptırdığımız poliçenin sayfasına link verdim. Aklıma şu da geldi, linkler renk farklılığı olmadığı için pek belli olmuyor, belki link verdiğim yerlerin renklerini değiştirsem iyi olacak. İşte tam da bu yüzden yapıcı geribildirimlere çok değer veriyorum. Mutlaka iyi bir etkisi oluyor çünkü. O yüzden size de teşekkür ederim. Ayrıca detay vermediğimi düşündüğünüz ama ilgilendiğiniz bir konuda bana her zaman yazıp sorabilirsiniz, elimden geldiğince cevaplarım. Size de güzel bir yerleşme süreci diliyorum.:) Sevgiler.

 • Emre Öztuna
  Yayınlandı 13:34h, 03 Ocak Cevapla

  Çok geçmiş olsu Ata’ya ve sizlere de tabii. Kanada’da yeni yaşama böyle bir deneyim de eklemiş oldunuz mecburen 🙂 Ata basket oynayamayacak diye üzülür herhalde, umarım parmağı hızla iyileşir, o da sıkılmak yerine zamana kadar kendini farklı alanlarda geliştirebilir. Satranç mesela, gençliğimde hep oynardım , tüm hayatımı olumlu etkilemiştir.

  • Burcu Akyol
   Yayınlandı 18:00h, 03 Ocak Cevapla

   Çok teşekkürler Emre:) Neyse antrenmanlarının başlamasına on gün var. Bu arada söyleniyordu, ‘bana saha bulmuyorsunuz oynayamıyorum’ diye. En azından şu an iyileşmesi gereken bir parmak var, bu süre de öyle geçecek. Satranç iyi fikir, babasıyla oyunuyorlardı İstanbul’da, burada da bir satranç seti edinmek lazım. Görüşmek üzere. Sevgiler.

 • Emre Mollaoglu
  Yayınlandı 08:41h, 04 Ocak Cevapla

  Çok geçmiş olsun Ata’ya. Kurcalamasın parmağını.

 • Leyla
  Yayınlandı 09:32h, 06 Ocak Cevapla

  Bu güzel içten ve samimi cevabınız iÇin teşekkürler?? Ailenizde mutlu bir yaşam diliyorum.

YORUM YAZIN